PMO LIG i "dlaczego kruk jest podobny do biurka?"

PMO LIG i "dlaczego kruk jest podobny do biurka?"  - JS Project

Pewnie rozpoznaliście skąd pochodzi cytat w powyższym pytaniu. I pewnie też kierując lub pracując w PMO (Project Managment Office) zadajecie sobie inne pytania, takie jak:  Jakie zadania realizują PMO w Polsce? Ile osób liczą PMO w Polsce? W jakich działach i na jakim poziomie zarządzania ulokowane są PMO w Polsce? Gdzie szukać praktycznych informacji o PMO?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania prowadzą do tytułowego PMO LIG, czyli Project Management Office Local Interest Group - tj. grupy specjalistów zajmujących się lub pracujących w Biurze Projektów (angielskim PMO). A PMO LIG jest elementem PMO SIG (PMO Special Interest Group - www.pmosig.org ) - globalnego stowarzyszenia non-profit, zorientowanego na project/program management office (PMO) i dyscypliny pokrewne. PMO SIG ma na świecie 4000 członków i jest zarejestrowany jako specjalna grupa zainteresowań PMI Project Management Institute. Wizja PMO SIG to bycie wiodącą społecznością profesjonalistów, rozwijającą wiedzę i doświadczenia oraz wypracowującą   nowatorskie rozwiązania i koncepcje dla rozwoju Program Management Office, poprzez innowacje i przywództwo.

Czytając powyższe informacje o PMO SIG pewnie myślisz: to świetnie, że jest taka organizacja, tylko że ja jestem tutaj w Polsce, a więc za daleko, by realnie móc uczestniczyć w jej pracach i korzystać z jej doświadczeń. Oczywiście masz rację . Odpowiedzią na Twoje wątpliwości jest uruchomiony od początku 2010 roku program PMO LIG, czyli Local Interest Group. Powołano pięć takich grup, wg regionów geograficznych, z regionem Europa. I co najważniejsze w Europie powołano koordynatorów krajowych, w tym koordynatora na Polskę, którym jest Jerzy Stawicki ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - uwaga to nie pomyłka: naprawdę nie ma w tym adresie ostatniej litery nazwiska). A Regionalnym Dyrektorem na Europę jest Seweryn Spałek. Czyli: mamy "swojego człowieka" także na poziomie całego regionu.

Inicjatywa ta jest jeszcze młoda, stąd też - na początek - kilka zdań o planach działań PMO LIG w Polsce. Należą do nich:

  • Stworzenie sieci profesjonalistów-praktyków PMO (w LinkedIn i przy działających w Polsce PMI Charter, tj. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu)
  • Zebranie informacji o statusie PMO i obszarach zainteresowania
  • Stworzenie bazy informacji i wiedzy nt. budowy, wdrażania i funkcjonowania PMO
  • Organizowania spotkań, dyskusji, seminariów dotyczących PMO
  • Współpraca i wymiana doświadczeń w ramach regionalnych PMOSIG
  • Promocja PMOLIG I PMO w PL

Działania PMO LIG Polska zostały zainaugurowane podczas V Forum PMO, zorganizowanego w kwietniu b.r. w Warszawie przez IIR. Właśnie podczas tego Forum Jerzy Stawicki przedstawił prezentację dotyczącą PMO SIG, PMO LIG i działań w Polsce, a także została wśród uczestników przeprowadzona ankieta dotycząca statusu PMO w Polsce. Jeśli zajmujesz się PMO, nie uczestniczyłeś w V Forum PMO i jesteś zainteresowany wynikami tej ankiety, to zapisz się na nasz Newsletter - w jego sierpniowej edycji znajdziesz pełne wyniki tej ankiety.

A o dalszych działaniach PMO LIG Polska będę informował na bieżąco, pewnie już po wakacjach.

I już na koniec: wróćmy do naszego początkowy cytatu. Rozpoznałeś prawidłowo: to pytanie Szalonego Kapelusznika z "Przygód Alicji w Krainie Czarów".

Znajdź nas na Facebooku!

 
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok