Lektury na wakacje

Mamy okres wakacyjny, więc pewnie będziecie mieli trochę więcej czasu i oddechu od bieżącej pracy. Jak wykorzystać ten wolny czas? A może zagłębić się w lekturę inspirujących książek?

Gorąco polecam poniższe pozycje.

"Kanban in Action” - Marcus Hammarberg i Joakim Sunden

Zainteresowaliście się podejściem Kanban? Chcielibyście wiedzieć więcej? To polecam książkę „Kanban in Action” dwóch szwedzkich coachów i konsultantów podejścia kanban.

Świetnie, prosto i przejrzyście napisana, z wieloma praktycznymi przykładami, zawierająca także – na końcu każdego rozdziału - ćwiczenia: pytania i zagadnienia do samodzielnego rozpracowania oraz zgrabne podsumowania.

Zakup książki w wersji tradycyjnej daje też możliwość ściągnięcia jej w wersji PDF, ePub oraz formacie Kindle.

„Impro for Storytellers” i ”Praktyczna improwizacja”

     

Jestem wielkim fanem teatru improwizacyjnego i różnych metod i technik komunikacji wywodzących się z tego podejścia. Uważam bowiem, że w dzisiejszych czasach umiejętność słuchania innych i szybkiego reagowania na to co mówią jest niezwykle potrzebna.

Jeśli więc chcielibyście i Wy „posmakować” teatru improwizacyjnego i technik komunikacji z nim związanych, to polecam dwie następujące książki.

Pierwsza z nich to ”klasyka tematu”: „Impro for Storytellers”, której autorem jest Keith Johnstone. Druga zaś to książka polskich autorów ”Praktyczna improwizacja”.

Obie książki wyjaśniają zasady teatru improwizacyjnego, zawierają też mnóstwo ćwiczeń i przykładów. I trudno się od nich oderwać – zwłaszcza tej angielskiej.

„Pułapki myślenia – o myśleniu szybkim i wolnym” – Daniel Kahneman

Rewelacyjna książka Daniela Kahnemana, laureata Nagrody Nobla (2002) pokazująca funkcjonowanie mózgu i jego dwóch systemów: Systemu 1 – szybkiego i automatycznego oraz Systemu 2 – racjonalnego, związanego ze świadomym działaniem.

Dlaczego uważam, że książka Daniela Kahnemana, prezentująca te dwa „systemy” działające w naszych głowach powinna stać się lekturą obowiązkową menedżerów i project managerów? Tak jak pisałem w felietonie dla Strefy PMI, zarządzanie i przewodzenie (czyli angielski leadership) to kwestia rozumienia ludzkich zachowań i działań oraz wpływania na nie. I ponieważ – jak głosi tytuł tego felietonu - „It is all about shaping behavior”, to by zrozumieć zachowania ludzi, najpierw musimy rozumieć, jak działają te dwa systemy w naszych głowach i głowach naszych współpracowników.

„Management Workout” –Jurgen Appelo

„Management Workout” to kolejna książka Jurgena Appelo, autora „Management 3.0”, książki pokazującej zasady i praktyki zarządzania i przywództwa na miarę 21. wieku.

Workout koncentruje się na praktykach i technikach, jakie mogą być zastosowane w organizacjach niemal „od najbliższego poniedziałku”. Więcej o książce przeczytacie w tekście "Management 3.0 - nowa książka Jurgena Appelo".

„Made to Stick” – Chip i Dan Heath

Książka braci - Chipa i Dana – Heath odpowiada na pytanie: dlaczego niektóre idee utrwalają się i tryumfują, a inne szybko giną. Ich odpowiedź zawarta jest w 6-ciu zasadach, opisanych akronimem SUCCESS. Idea przetrwa jeśli jest: Simple, Unexpected, Concrete, Credible, Emotional, Stories.

Zajmujecie się wprowadzaniem zmian w organizacji? Jesteście menedżerami lub kierownikami projektu, a zarządzanie zmianą macie na co dzień? To sięgnijcie po książkę braci Heath.

Znajdź nas na Facebooku!