Nie, AI w biznesie, w firmie i w życiu osobistym to nie jest zwykła zmiana czy transformacja. To: 📌rewolucja kopernikańska, to: 📌 Lean’owe kaikaku. To zupełnie nowa era. Dlaczego tak sądzę ❓ 1️⃣ Po pierwsze: cztery, wzajemnie „napędzające się” atrybuty tej rewolucji pokazują jej bezprecedensową szybkość i skalę, kompletny brak przewidywalności zachowania systemu oraz niewyobrażalne nowe możliwości i zagrożenia.
Te atrybuty rewolucji opisuje akronim EDGE: ➡️ Exponential ➡️ Disruptive ➡️ Generativwe ➡️ Emergent
2️⃣ Po drugie widać już wyłaniającą się firmę ery AI, w której następują rewolucyjne zmiany w takich oto obszarach:
✅ Customer Exerience (CX): przejście od statycznych podróży (ang. Journeys) do ciągłego, sterowanego intencjami zaangażowania klienta. ✅ Działalność operacyjne (BAU): przejście od realizacji sterowanej prognozami to adaptacyjnych, orkiestrowanych (ang. Orchestrated) przez AI systemów. ✅ Badania & Rozwój (R&D): przejście od liniowego procesu rozwojowego produktów do ciągłego, sterowanego dowodami uczenia się ✅ Planowanie strategiczne: przejście od okresowych cykli planistycznych do „żyjącego” systemu wyczuwającego zmiany, porównującego opcje i realokującego zasoby w sposób ciągły ✅ Planowanie rozwoju kompetencji pracowników: przejście od zarządzania wg ról do dynamicznych, bazujących na możliwościach (ang. capability-based) systemów.
3️⃣ Po trzecie: rewolucja – bardzo jeszcze dziś mglista - w obszarze przywództwa. Mglista, bo nie wiadomo w którą stronę powędruje. Czytam bowiem o potrzebie podejścia „inside out”, zorientowanego na rozwoju osobistym pracowników i także na „leading oneself”. O coraz większym znaczeniu czynnika ludzkiego, lecz także o umiejętności przewodzenia zespołami mieszanymi, obejmującym ludzi i Agentów-AI.
4️⃣ Po czwarte, 5️⃣ po piąte …. Wyliczankę można kontynuować jeszcze długo.
Miranda w „Burzy” Szekspira zobaczywszy pierwszy raz w życiu ludzi – akurat: łajdaków i morderców - przybyłych na wyspę na której mieszka tylko z ojcem mówi: „To nowy wspaniały świat”.
👉 Świat w erze AI jest na pewno nowy. 👉 A czy wspaniały? Zobaczymy już wkrótce.
1️⃣ Po pierwsze: cztery, wzajemnie „napędzające się” atrybuty tej rewolucji pokazują jej bezprecedensową szybkość i skalę, kompletny brak przewidywalności zachowania systemu oraz niewyobrażalne nowe możliwości i zagrożenia.
Te atrybuty rewolucji opisuje akronim EDGE:
➡️ Exponential
➡️ Disruptive
➡️ Generativwe
➡️ Emergent
2️⃣ Po drugie widać już wyłaniającą się firmę ery AI, w której następują rewolucyjne zmiany w takich oto obszarach:
✅ Customer Exerience (CX): przejście od statycznych podróży (ang. Journeys) do ciągłego, sterowanego intencjami zaangażowania klienta.
✅ Działalność operacyjne (BAU): przejście od realizacji sterowanej prognozami to adaptacyjnych, orkiestrowanych (ang. Orchestrated) przez AI systemów.
✅ Badania & Rozwój (R&D): przejście od liniowego procesu rozwojowego produktów do ciągłego, sterowanego dowodami uczenia się
✅ Planowanie strategiczne: przejście od okresowych cykli planistycznych do „żyjącego” systemu wyczuwającego zmiany, porównującego opcje i realokującego zasoby w sposób ciągły
✅ Planowanie rozwoju kompetencji pracowników: przejście od zarządzania wg ról do dynamicznych, bazujących na możliwościach (ang. capability-based) systemów.
3️⃣ Po trzecie: rewolucja – bardzo jeszcze dziś mglista - w obszarze przywództwa. Mglista, bo nie wiadomo w którą stronę powędruje. Czytam bowiem o potrzebie podejścia „inside out”, zorientowanego na rozwoju osobistym pracowników i także na „leading oneself”. O coraz większym znaczeniu czynnika ludzkiego, lecz także o umiejętności przewodzenia zespołami mieszanymi, obejmującym ludzi i Agentów-AI.
4️⃣ Po czwarte, 5️⃣ po piąte …. Wyliczankę można kontynuować jeszcze długo.
Miranda w „Burzy” Szekspira zobaczywszy pierwszy raz w życiu ludzi – akurat: łajdaków i morderców - przybyłych na wyspę na której mieszka tylko z ojcem mówi:
„To nowy wspaniały świat”.
👉 Świat w erze AI jest na pewno nowy.
👉 A czy wspaniały? Zobaczymy już wkrótce.
A Ty co sądzisz?