Koncepcja Management 3.0, wypracowana i promowana przez Jurgena Appelo, jest – jak sądzę – znana wielu czytelnikom Bloga PM-a. Przypomnę jednak główne idee Management 3.0.
Podejście Management 3.0, zastępuje tradycyjne koncepcje zarządzania związane z hierarchicznymi strukturami organizacji, uzupełniane o pojawiające się i znikające koncepcje zarządzania, takie jak Balanced Scorecard, Six Sigma, TQM, etc. Opiera się ono na kilku spostrzeżeniach.
Pierwsze z nich mówi, że każda organizacja to w gruncie rzeczy sieć powiązań pracowników i kanałów ich komunikacji, choć nadal przedstawiana jest jako hierarchia. Drugie związane ze społeczną złożonością wskazuje, że zarządzanie dotyczy ludzi i relacji pomiędzy nimi, a nie działów firmy i zysków.
Można więc powiedzieć, że Management 3.0 to koncepcja nie tyle zarządzania ludźmi, co przewodzenia zespołom, pracującym w sieciowo funkcjonujących organizacjach, w których to ludzie i relacje pomiędzy nimi liczą się najbardziej. To koncepcja dbania o ludzi tworzących złożony adaptacyjny system, a nie mechanizm złożony z wydawać by się mogło łatwo wymienialnych „trybików”.
Management 3.0 (i książka pod tym samym tytułem) pokazuje, jak może wyglądać inne, bardziej zwinne zarządzanie firmą w czasach nam współczesnych, obejmując takie elementy, jak:
- Energize People – motywowanie pracowników, wykorzystujące przede wszystkim motywację wewnętrzną
- Empower teams – przekazanie pracownikomn uprawnień decyzyjnych: w różnym stopniu i w różnych tzw. kluczowych obszarach decyzyjnych
- Align constraints – stworzenie ram (terytorium) działania samo-organizującego się zespołu, w tym określenie celów organizacji, wypracowanie ograniczeń oraz meta zasad działania
- Develop competence – rozwijanie kompetencji pracowników, ze szczególnym naciskiem na samo-rozwój
- Grow structure – „hodowanie” – „rozwijanie” struktur organizacyjnych, w których efektywnie mogą funkcjonować samo-organizujące się zespoły
- Improve everything – ciągłe doskonalenie organizacji, dokonywanie zmian i usprawnień, czy to drogą ewolucyjną, czy rewolucyjną.
Koncepcje i idee Management 3.0 są naprawdę fantastyczne. Rodzą się tu jednak kluczowe pytania:
- A jak zastosować te koncepcje w praktyce?
- Czy są jakieś praktyki, pozwalające na implementację tych koncepcji w mojej organizacji, moim zespole?
Pewnie już domyślacie się, że odpowiedź na drugie z powyższych pytań jest pozytywna. Jurgen Appelo także zadawał sobie te pytania. W efekcie powstała kolejna książka Jurgena „Management Workout”, zawierająca zbiór konkretnych praktyk, bazujących na zasadach Management 3.0. Więcej o tej nowej książce przeczytacie na: http://www.management30.com/workouts/
Książce towarzyszy 1-dno dniowy warsztat „Management Workout” prowadzony przez Jurgena od czerwca 2014 w różnych krajach na całym świecie. Więcej o warsztacie przeczytacie na: http://www.management30.com/workouts/one-day-workshop/ Dwa takie warsztaty odbędą się także w Polsce:
- 19 sierpnia w Krakowie, przed konferencją ALE2014: http://ale2014.alenetwork.eu/join-us/ )
- 17 września w Warszawie, przed konferencją AM2014: http://www.am2014.governica.com/
Na warsztat Jurgena można zarejestrować się na: http://www.management30.com/workouts/registration/
Sądząc z filmów z dotychczas przeprowadzonych warsztatów, jak i komentarzy w mediach społecznościach zapowiada się inspirujący i intrygujący dzień z praktykami Management 3.0.
Ja będę uczestnikiem wrześniowego warsztatu w Warszawie. A Wy?
P.S. Jeśli chcecie poznać bliżej zarówno koncepcję Management 3.0, jak i związane z nią praktyki przywództwa i zarządzania, to zapraszam na prowadzony przeze mnie i Daniela Skowrońskiego warsztat „Management 3.0” w Warszawie w terminie 2-3 października 2014. Więcej przeczytacie na stronie warsztatu.