Skuteczne zarządzanie celami to jeden z najważniejszych fundamentów efektywnego funkcjonowania firm. W czasach zmienności i niepewności, określanych akronimem VUCA, niezbędne jest zwinne i adaptacyjne podejście do zarządzania celami.
Najczęściej stosowane obecnie podejście do zwinnego zarządzania celami to klasyczna metoda OKR (Objectives & Key Results), definiująca inspirujące cele, mierzalne rezultaty oraz konkretne akcje (np. projekty, inicjatywy lub zadania) umożliwiające uzyskanie tych rezultatów.
Niestety w praktyce klasyczna metoda OKR często nie prowadzi do w/w spodziewanych rezultatów. Dlatego też wykorzystując swoje doświadczenia z wprowadzania klasycznej metody OKR proponujemy jej rozszerzenie o kilka niezwykle ważnych zagadnień, tak by faktycznie uzyskać spodziewane korzyści.
Przedmiotem warsztatu przeznaczonego dla menedżerów, specjalistów i zespołów aktualnie wprowadzających i/lub zaczynających stosować metodę OKR jest rozszerzona metoda OKR, nazywana przez nas Pragmatyczne OKRy, eliminująca różne słabe punkty metody klasycznej.
Cele warsztatu:
- Poznanie i przećwiczenie autorskiego rozszerzenia klasycznej metody OKR
- Poszerzenie i pogłębienie wiedzy o kompleksowym procesie zarządzania celami (od strategii, poprzez planowanie, przeglądy do okresowych podsumowań)
- Wymiana doświadczeń praktycznych oraz zdobycie wskazówek i rad dotyczących efektywnego i skutecznego zarządzania celami rozszerzoną metodą OKR
Odbiorcy warsztatu:
Decydenci, menedżerowie, zespoły z firm aktualnie wprowadzających i/lub zaczynających stosować metodę OKR
Program warsztatu:
1. Praktyczne wyzwania i problemy napotkane przez uczestników podczas wprowadzania i stosowania klasycznej metody OKR w ich firmach
2. Rozszerzona metoda OKR (Objective Key Results)
- Przypomnienie elementów klasycznej metody OKR
- Autorskie rozszerzenia klasycznej metody OKR
3. Analiza i dyskusja celów (OKR-ów) zdefiniowanych w swoim środowisku przez uczestników warsztatu
- Przedstawienie OKR-ów uczestników warsztatu
- Analiza, dyskusja, udoskonalenia i wnioski praktyczne
4. Typy Kluczowych Rezultatów i ich praktyczne zastosowanie
5. Inne rozszerzenia i ich praktyczne zastosowanie
6. Proces zarządzania celami wg rozszerzonej metody OKR
7. Wykorzystanie platformy Businessmap (dawniej Kanbanize)do zarządzania celami w połączeniu z zarządzaniem projektami i pracami
8. Podsumowanie warsztatu
Organizacja warsztatu
Czas trwania: 1 dzień, godz. 9:00 – 17:00 (w tym przerwy).
Tryb warsztatu: on-line.
Warsztat może być także przeprowadzony na zamówienie firmy dla zespołu jej menedżerów i/lub pracowników (stacjonarnie lub on-line).
Warsztat prowadzi: dr Jerzy Stawicki
Drugi nasz warsztat dotyczący podejścia Pragmatyczne OKRy
Firmom i/lub zespołom aktualnie przygotowującym się do wprowadzenia efektywnego zarządzania celami w swoich firmach i organizacjach proponujemy warsztat: Skuteczne i efektywne zarządzanie celami rozszerzoną metodą OKR – jak zacząć pozwalający na efektywniejsze rozpoczęcie zarządzania celami niż w klasycznej metodzie OKR.