Przyszłość zarządzania to kompetentne zespoły pracujące na zasadzie samoorganizacji, a nie w sztywnych strukturach hierarchicznych; to liderzy zarządzający systemem pracy, a nie „w starym stylu” zarządzający ludźmi. To satysfakcja i zadowolenie pracowników i liderów, prowadzące do efektów biznesowych.
Jeśli chcesz być takim liderem i chcesz poznać zasady i techniki zarządzania i przywództwa prowadzące do zaangażowania, motywacji, satysfakcji pracowników oraz do efektów biznesowych, to zapraszamy na warsztat „Zwinne przywództwo 2023”.
Cel i odbiorcy warsztatu
Celem warsztatu jest praktyczne - w formie gier, ćwiczeń, dyskusji i krótkich prezentacji - przedstawienie zasad i praktyk zwinnego przywództwa oraz przygotowanie uczestników do praktycznego stosowania tych zasad i praktyk w swojej organizacji i/lub zespole.
Warsztat przeznaczony jest dla:
- Liderów i menedżerów firm, działów oraz zespołów
- Team leaderów, agile coachów, scrum masterów i właścicieli produktu
- Kierowników projektów, kierowników zespołów projektowych i zespołów funkcjonalnych
pragnących poznać i wprowadzać w swoich zespołach i firmach zasady i praktyki zwinnego zarządzania.
Program warsztatu
Standardowy program warsztatu obejmuje zagadnienia przedstawione poniżej.
Dzień 1: tematy
- Świat VUCA, zwinne przywództwo, rola menedżera 3.0+
Zwinne przywództwo (ang. Agile leadership) to podejście do przewodzenia i zarządzania ludźmi i zespołami projektowymi, uruchamiające kreatywność, inicjatywę pracowników wiedzy i ich innowacyjność, prowadzące do efektywniejszej pracy i lepszych jej rezultatów. Dowiesz się dlaczego zastępuje ono tradycyjne koncepcje zarządzania związane z hierarchicznymi strukturami organizacji i jakie są jego podstawowe elementy. A także czym jest teoria złożoności (ang. complexity thinking), będąca koncepcyjną podstawą zwinnego podejścia oraz jakie są problemy tradycyjnego linearnego myślenia i podejścia.
Ponadto, poznasz metaforę lidera jako ogrodnika, wspólnie wypracujemy i przedyskutujemy role i odpowiedzialności zwinnego lidera i menedżera – Menedżera 3.0+. - Bezpieczeństwo psychologiczne i zaufanie
Podstawą efektywnego i skutecznego przewodzenia jest bezpieczeństwo psychologiczne i zaufanie. Poznasz metody budowania, zarówno bezpieczeństwa, jak i zaufania.
- Ustalanie celów metodą OKR
OKRs (Objectives and Key Results): przedstawienie koncepcji oraz przykładów OKR z różnych firm. Ćwiczenie: OKR w zespołach uczestników. Ekosystem metryk: przedstawienie i przedyskutowanie 12 zasad tworzenia metryk. - Wewnętrzna motywacja to właśnie przyczyna dlaczego ludzie rano wstają z łóżka. A ponieważ to właśnie ludzie są najważniejszym elementem organizacji, menedżerowie muszą uczynić wszystko, by ludzie byli aktywni, kreatywni i zmotywowani. Dowiesz się na czym polega różnica między motywacją wewnętrzną a zewnętrzną, poznasz 10 wewnętrznych czynników motywacji, a także techniki pozwalające poznać Twoich współpracowników oraz zrozumieć co jest ważne dla ludzi w Twoim zespole.
Dzień 2: tematy
- Upełnomocnienie współpracowników
Daje wiele odpowiedzi na pytanie: na czym polega właściwe zarządzanie. Zespoły są w stanie samo-organizować się, lecz wymaga to przekazania władzy i uprawnień decyzyjnych w ręce zespołu (ang. empowerment), a także zaufania ze strony menedżerów. Dowiesz się, jak można spowodować, by samo-organizujące się zespoły sprawnie funkcjonowały, jak przekazywać uprawnienia decyzyjne, a także jakie są wyzwania związane z przekazaniem władzy w ręce zespołu. Poznasz także nietypowe techniki rozproszonej kontroli, jak 7 poziomów delegowania i tablica uprawnień.
- Rozwijanie kompetencji
To kluczowe zagadnienie dla dobrze realizowanej pracy. Zespoły mogą osiągnąć stawiane im cele tylko wtedy, kiedy ich członkowie posiadają odpowiednie kwalifikacje i kompetencje. Dlatego też kolejnym zadaniem menedżera jest umożliwienie rozwoju kompetencji jego ludzi. Dowiesz się jak i kiedy stosować różne podejścia rozwoju kompetencji indywidualnych, jak i rozwoju kompetencji zespołu. Poznasz także tzw. siatkę celebracji, praktyczną metodę analizy sposobu pracy i jej efektów.
Elementem rozwijania kompetencji są też transparentna komunikacja oraz kultura feedback’u - udzielania i otrzymywania informacji zwrotnej. Inne element to: improwizacja, Okno Johari.
- Budowanie systemu zwinnej pracy, przywództwa i zarządzania
- Retrospektywa – podsumowanie: szkolenie podsumujemy wspólnie, wskazując najważniejsze omawiane zagadnienia, techniki i koncepcje oraz metody ich wprowadzenia do praktyki projektowej uczestników szkolenia.
Warsztat zamknięty dla firmy
Warsztat może być też zrealizowany w formie warsztatu dedykowanego dla pracowników jednej organizacji. W takim przypadku program warsztatu jest „szyty na miarę” dla konkretnej firmy, biorąc pod uwagę:
- Jej aktualny poziom doświadczenia w stosowaniu praktyk i zasad zwinnego przywództwa
- Aktualne potrzeby biznesowe w tym obszarze i ich priorytety
- Przydatność zagadnień w środowisku konkretnej firmy.
Program warsztatu dedykowanego może obejmować zarówno zagadnienia ze standardowego programu, jak i zagadnienia dodatkowe. Jest on każdorazowo ustalany wspólnie przez przedstawicieli Firmy oraz przez JS PROJECT. W przypadku chęci zamówienia warsztatu dedykowanego prosimy o kontakt mailowy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dodatkowe informacje
Udział w szkoleniu pozwala na uzyskanie 14 punktów PDU (Professional Development Unit). Ilość punktów PDU przyznawana w każdym z obszarów PMI Talent Triangle jest następująca: Technical Project Management – 0, Leadership – 9, Business & Strategic skills – 5.