Warsztat: Zarządzanie przez wartości - jak spowodować, by wartości kierowały zachowaniami i działaniami zespołu

DLACZEGO?

Przywództwo to przede wszystkim ustalanie celów oraz wartości. O ile ustalanie celów jest już powszechną praktyką, to z wartościami mamy poważne problemy.

Najczęściej bowiem są one w ogóle pomijane; jeśli istnieją, to są one narzucane przez szefów, przekazywane „odgórnie”, skopiowane z założeń firm-matek, sztuczne. Nie są określane i uzgadniane wspólnie z zespołem, albo w ogóle nie są korelowane z zachowaniami i działaniami ludzi w zespole. A przecież spójne cele i wartości są drogowskazem dla działań i zachowań ludzi w zespole. Pomagają w podejmowaniu dobrych decyzji w niepewnym i złożonym środowisku biznesowym i projektowym.

PO CO?

Chcemy wypełnić tę lukę i dać Ci konkretne narzędzia oraz wiedzę i inspiracje, dzięki którym wartości staną się motorem działań, zachowań i decyzji Twojego zespołu.

        Ty, jako Lider:

         …dzięki czemu Twoi Ludzie:

   …a w konsekwencji Firma/Projekt:

 • zdefiniujesz, jakim liderem chcesz być i na jakich wartościach chcesz oprzeć swoje przywództwo,

 • przećwiczysz konkretne narzędzia, dzięki którym włączysz zespół do rozpoznania i zdefiniowania wartości, które będą Waszym biznesowym drogowskazem,

 • poznasz sposoby utrzymania wypracowanych wartości
  i zasad przy życiu;

 

 • mocniej zaangażują się w działania spójne z zidentyfikowanymi wartościami,

 • będą łatwiej podejmować decyzje i wykazywać inicjatywy zgodne z waszymi driverami,

 • poczują się odpowiedzialni za to, by cały zespół działał zgodnie
  z wartościami,

 • będą wiedzieli, że mają uprawnienia, by reagować na odstępstwa w tym obszarze i będą wiedzieć jak to robić;
 • zyska zaangażowany, samosterujący się zespół działający zgodnie
  z wartościami oraz potrafiący elastycznie reagować w zmiennym otoczeniu,

 • będzie sprawniej odpowiadać na potrzeby i wymagania otoczenia,

 • będzie w praktyce realizować jedną z zasad doskonałego zarządzania  projektami/organizacją wg IPMA „Project Excellence Baseline”.

DLA KOGO?

Warsztat jest skierowany do:

 • menedżerów i liderów firm i działów, kierowników zespołów funkcjonalnych,
 • kierowników projektów, kierowników zespołów projektowych (nie tylko ze świata IT),
 • product ownerów i scrum masterów,

…którzy chcą wprowadzić do swoich zespołów zarządzanie przez wartości, tak by wartości kierowały zachowaniami i działaniami ich zespołów.

JAK?

W formie warsztatu, w interaktywnym, przyjaznym i inspirującym środowisku pracy i współpracy dostarczymy Ci idee i praktyczne metody identyfikowania i opisywania wspólnych wartości zespołu, wprowadzania ich w życie oraz utrzymywania lub adaptowania do nowych sytuacji.

Wykorzystując studium przypadku, Value Game, metafory i inne techniki – będąc w rolach liderów i członków zespołu poznasz rolę i znaczenie wartości w organizacji i projekcie. Poprzez burze mózgów i dyskusje zidentyfikujesz metody, dzięki którym wartości staną się drogowskazem zachowań i działań członków zespołu.

CO?

Główne punkty naszego warsztatu:

 • Lider 3.0 i wartości zespołu lub projektu. Odpowiesz sobie na pytanie, jakim liderem chcesz być biorąc pod uwagę środowisko VUCA oraz wynikające z niego wymagania. Określisz swoją (jako lidera) wizję, zadania i odpowiedzialności, a także swoje wartości i zachowania.
 • Budowanie wspólnych wartości w zespole. Zidentyfikujemy i opiszemy wspólne wartości zespołu, istotne z punktu widzenia celów i wymagań otoczenia. Poznasz metody i narzędzia, które będziesz mógł zastosować w pracy ze swoim zespołem.
 • „Walk the talk”. Wspólnie zastanowimy się, jak uczynić wartości rzeczywistą „silą napędową” zachowań i działań w projekcie. Wypracujemy konkretne rozwiązania, które pomogą Tobie i Twoim ludziom wprowadzić wartości w codzienne działania oraz spowodować, by zespół i projekt „żył wartościami”.

Retrospektywa warsztatu

Osobiste “take-off's” uczestników warsztatu obejmujące ich refleksje, a także metody i koncepcje do zastosowania w ich środowisku i w ich zespołach.

Organizacja warsztatu

Czas trwania warsztatu: 1 dzień.

Warsztat prowadzą:

Magdalena Robak

Magda jest psychologiem organizacji, który fascynuje się zarządzaniem projektami. Od ponad 20 lat pomaga menedżerom (w tym menedżerom projektów) i pracownikom rozwijać ich kompetencje i ulepszać zarządzanie zespołem, obsługę Klientów i efektywność osobistą. Jest trenerem, doradcą, facylitatorem.

Jej marzeniem jest by i organizacje i ludzie wybierali swoją drogę i szli nią świadomie.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

magdalenarobak.pl, cleandynamics.pl

Jerzy Stawicki

Jerzy jest konsultantem, trenerem i coachem zarządzania projektami I zarządzania portfelem projektów, z ponad 25 letnim doświadczeniem. Czasem bywa też spikerem na konferencjach, autorem tekstów i artykułów, czytelnikiem oraz liderem.

Pasją Jerzego jest “reinventing and improving organizations and teams”. Jest to wspomaganie firm i zespołów, a także menedżerów i kierowników projektów w przekształcaniu ich organizacji i zespołów w kierunku samo-organizujących się zespołów i liderów 3.0.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Znajdź nas na Linked In!