Efektywne i skuteczne zarządzanie pracami, projektami i portfelem projektów z Flow Management i platformą Businessmap.
Efektywnie, wydajnie funkcjonująca firma realizująca skutecznie zarówno wiele projektów swojego portfela projektów, jak i swoje bieżące procesy biznesowe (tzw. BAU) to marzenie wielu C-level executives, menedżerów średniego szczebla, kierowników projektów, liderów zespołów, jak i samych pracowników.
Marzenie, a nie rzeczywistość. Dlatego, że:
- Z jednej strony brakuje im systemowego, całościowego i spójnego pomysłu na takie rozwiązanie, które nazywam Systemem Zarządzania portfelem projektów, projektami i pracami (SZPPP).
- Z drugiej brakuje pomysłu w jaki sposób – mając pomysł na SZPPP – można go krok po kroku budować, zaangażować menedżerów i pracowników, tak by system był powszechnie stosowany, jako narzędzie wspomagające efektywne zarządzanie i dalej ewolucyjnie rozwijany.
- Jest jeszcze trzecia strona: naprawdę efektywne i skuteczne zarządzanie pracami i projektami, portfelem prac i projektów w firmie wymaga przyjaznego w użytkowaniu, wizualnego, dostarczającego do zarządzania wielu różnych mierników, narzędzia informatycznego.
Jak więc można sobie poradzić z tymi trzema wyzwaniami?
System Zarządzania portfelem projektów, projektami i pracami (SZPPP)
Zanim zaproponuję rozwiązanie, krótkie wyjaśnienie co rozumiem pod pojęciem systemu SZPPP. SZPPP to spójny zbiór procesów zarządczych, punktów decyzyjnych i decydentów, „obiektów”/prac, takich jak: zadania, projekty, produkty, programy oraz portfele projektów, zasad funkcjonowania, uzupełniony wspólnym zbiorem praktyk zarządzania i pracy, funkcjonujących dla osiągnięcia zdefiniowanego celu biznesowego.
Czyli nieco upraszczając: SZPPP to spójny, efektywny i skuteczny system pracy i zarządzania zadaniami, projektami, produktami oraz portfelem prac, programów i projektów, ułatwiający uzyskanie wymiernych rezultatów biznesowych.
Nasza odpowiedź na trzy powyższe wyzwania to:
- Zastosowanie Flow Management, bazującego na Lean i Kanban, jako metody zarządzania stosowanej w całym SZPPP, jak i do zarządzania poszczególnymi pracami, projektami oraz portfelem projektów
- Ewolucyjne, drogą stopniowego doskonalenia od „tego co aktualnie macie” w firmie przechodzenie do coraz wyższych poziomów dojrzałości firmy i do stabilniejszej pozycji na rynku
- Zastosowanie platformy Businessmap (dawniej Kanbanize), bardzo wysoko ocenianej w rankingach firmy Gartner, jako informatycznego narzędzia wspomagającego funkcjonowanie SZPPP.
Metoda zarządzania: Flow Management, Lean i Kanban
Zasady (jak np. „zacznij z tym co masz”, czy zarządzaj pracą, a nie ludźmi), jak i praktyki, takie, jak
- Wizualizacja procesu i prac na tablicy Kanban
- Ograniczanie prac w toku, umożliwiające pracę wg zasady „pull”
- Zarządzanie przepływem prac z wykorzystaniem różnorodnych metryk (mierników)
- Zarządzanie pracami z wykorzystaniem informacji zwrotnych
- Transparentne procedury i zasady pracy
mogą być stosowane zarówno na poziomie zespołu (projektowego i funkcjonalnego), na poziomie projektu, w którym pracuje kilka zespołów, na poziomie portfela, obejmującego różne typy projektów, jak i na poziomie prac operacyjnych (czyli procesów biznesowych).
Oznacza to, że wszystkie potrzebne w firmie szczeble zarządzania pracują wg tych samych zasad, stosując te same praktyki, co ułatwia stworzenie całościowego, spójnego systemu zarządzania.
A ponieważ podstawą Flow jest wizualizacja procesu, prac, wykonawców, zasad, czy blokerów, a większość ludzi jest wzrokowcami, to metoda FM jest łatwa do zrozumienia i łatwa w stosowaniu.
Metoda budowania SZPPP: ewolucja, stopniowe doskonalenie, współpraca oraz „przekonywanie bez pokonywania”
Skuteczne wprowadzenie i efektywne funkcjonowanie każdego systemu zarządzania, także SZPPP, wymaga zaangażowania zarówno kadry zarządzającej, jak i pracowników. Wymaga także:
- Podejścia ewolucyjnego, umożliwiającego stopniowe doskonalenie i rozwijanie budowanego SZPPP
- Współpracy bazującej na zaufaniu i bezpieczeństwie psychologicznym oraz transparentności, celów, intencji, działań, a także popełnianych błędów
- Stałego i zrozumiałego komunikowania celów i działań oraz „przekonywanie bez pokonywania”
Nie istnieje jedyny, najlepszy przepis na zbudowanie i funkcjonowanie takiego systemu. Ważny jest cel i jego mierniki oraz wędrówka przez poszczególne iteracje do celu, rozpoczynam „z tym co mamy”.
Platforma Businessmap, jako narzędzie informatyczne SZPPP
Businessmap to platforma wykorzystująca zarówno podstawowe, jak i zaawansowane praktyki Flow Management, a także niektóre praktyki klasycznych metod zarządzania, jak np. time-line, czy rejestracja czasu pracy.
- Stanowi wspólną platformę pracy ze wspólnym, przejrzystym zbiorem informacji
- Posiada graficzny panel informacyjny (dashboard)
- Jest łatwa i przyjazna w użytkowaniu
Jako Businessmap Solution Partner realizujemy:
- Analizę możliwości zbudowania systemu Zarządzania Portfelem Projektów, Projektami i Pracami (SZPPP) z wykorzystaniem platformy Businessmap w Państwa firmie
- Wsparcie podczas budowania SZPPP w firmie
- Warsztaty dotyczące wybranych elementów budowanego systemu SZPPP
Aby marzenie stało się rzeczywistością
Chcecie urzeczywistnić swoje marzenia dotyczące efektywnie i wydajnie funkcjonującej firmy i skutecznego zarządzania portfelem oraz projektami?
Parafrazując Napoleona powiem: potrzebujecie trzech rzeczy:
- Flow Management, bazujący na Lean i Kanban – jako metody zarządzania wykorzystywanej w SZPPP
- Ewolucji, ciągłego doskonalenia i „przekonywania bez pokonywania” – jako metody budowania SZPPP
- Platformy Businessmap – jako narzędzia informatycznego wspierającego funkcjonowanie SZPPP.
Zainteresowani? Zaintrygowani?
Po prostu odezwijcie się.