Management Workout – nowa książka Jurgena Appelo – już w maju 2014

Jurgena Appelo i jego książkę “Management 3.0” znają chyba wszyscy zainteresowani zwinnym przywództwem i metodami zarządzania pasującymi do środowiska zmian, złożoności i niepewności. Jednak chyba nie wszyscy wiedzą, że od roku Jurgen pracuje nad nową książką pod roboczym tytułem „Management Workout”.

Jak pisze sam Jurgen (na: http://www.management30.com/workouts/ ) ”Management Workout” ma zawierać praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania i przywództwa, do zastosowania „od następnego poniedziałku”. Do zastosowania nie tylko przez menedżerów, ale przez wszystkich związanych z zarządzaniem w organizacji.

“Management is too important to be left to the managers! “ – tak twierdzi Jurgen w swoich publikacjach i wykładach. I – moim zdaniem – „coś w tym jest”. Cała organizacja powinna realizować/uczestniczyć w praktykach zarządzania (tak bowiem roboczo przetłumaczyłbym „management workout”).

Menedżerowie często słyszą, lub czytają następujące rady:

„Ufajcie pracownikom”, „Bądźcie służebnymi przywódcami” (czyli „servant leader” w języku angielskim), „Nie wtrącajcie się w prace zespołu”. Tylko co to w praktyce oznacza? Co konkretnie należy, lub nie należy robić? Niestety te tradycyjne rady mają jedną istotną wadę: nie są konkretne!

A właśnie konkretne, dające się zastosować w praktyce rady są najbardziej cenione i pożądane przez menedżerów i pracowników. I właśnie takie rady stanowią treść książki „Management Workout”.

Subskrybenci listy mailingowej „Management Workout” (http://management30.us2.list-manage.com/subscribe?u=9758a96fbe0220e92ef12fa3d&id=9bde7729e3 ) mieli okazję poznać 13 rozdziałów książki z następującymi tytułami:

 1. Kudo Box
 2. Business Guilds
 3. Exploration Days
 4. Work Expo
 5. Merit Money
 6. Value Story
 7. Identity Symbols
 8. Delegation Board
 9. Yay Questions
 10. Personal Maps
 11. Improvement Dialogue
 12. Champfrogs Checklist
 13. Project Credits

Do kwietnia 2014 Jurgen planuje napisać jeszcze kilka następnych rozdziałów. Ich krótkie omówienia można znaleźć na: http://www.management30.com/workouts/overview/. Każdy z tych rozdziałów prezentuje praktyki związane z wybranym zagadnieniem zarządzania, jak np. wynagradzanie pracowników (Merit Money), czy motywacja wewnętrzna (Identity Symbols). I pewnie o niektórych z tych praktyk napiszę wkrótce  na tym blogu.

Książka to jednak tylko początek. W czerwcu 2014 startuje Management Workout book tour. Jest to cykl 1-dniowych  warsztatów prowadzonych przez Jurgena w wybranych europejskich krajach. I co niezwykle ciekawe: kraje odwiedzane przez Jurgena wybierane są przez niego na podstawie liczby subskrybentów listy mailingowej Management Workout! Idea jest w sumie banalnie prosta: „jestem tam, gdzie są moi czytelnicy”. I to właśnie uczestnicy warsztatów decydować będą o miejscu warsztatu (wybierając miasto), jedzeniu, czy wieczornych rozrywkach. Samo-organizacja – promowana w koncepcji Management 3.0 - w praktyce.

Sam zaś warsztat będzie prezentował praktyki Management 3.0 opisane w najnowszej książce Jurgena. Będzie to więc „Management 3.0 applied”. Będą i nowe gry i ćwiczenia i dyskusje. Co ciekawsze: praktyki te będą stosowane także w odniesieniu do samego warsztatu. Brzmi intrygująco?

Jeśli więc chcecie być na bieżąco z Management Workout, to zapiszcie się na listę mailingową (na wcześniej podanej stronie).

A może chcecie by warsztat Jurgena odbył się także w Polsce? To możliwe: musimy się jednak zorganizować i zdobyć wysoką pozycję (jako kraj) w backlogu krajów – kandydatów do przeprowadzenia warsztatu Jurgena.  Jak to zrobić? Mamy już pomysł; musimy go dopracować technicznie. Więc napiszę o tym w kolejnym poście. Zaglądajcie więc na Blog Project Managera.

Znajdź nas na Facebooku!